reklama

Štyri dôvody, prečo osemnástka neznamená viac slobody

Už päťkrát som sa zobudil ako osemnásťročný a päťkrát som musel pri pohľade do zrkadla priznať, že ma kruto klamali tí, ktorí mi ešte pred piatimi rokmi chceli nahovoriť, že osemnástka je vekom slobody. Existujú minimálne štyri dôvody, prečo nie som viac slobodný ako keď som mal päťnásť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

1. Alkohol a cigarety

Slovesá piť a fajčiť by mali byť neznáme každému, kto nedovŕšil osemnásty rok života. Choďte v piatok večer do mesta a zistíte, že sa tam z uší parí ešte aj tým, ktorým sa ešte nezačali zapaľovať lýtka. Keď im pre prílišne výstredný mladícky vzhľad nepredajú alkohol ihneď, stačí si doviesť niekoho, kto vyzerá staršie. Ale, spýtajte sa detí - určite vám vymenujú aspoň tri miesta, kde nalejú aj dvanásťročnému. A fajčiť ako dúha možno ešte aj na miestach, kde je to zakázané aj dospelým.

2. Písanie ospravedlneniek

Písanie ospravedlneniek sužuje mnohých násťročných. V osemnástke, ktorá po novom prichádza rok už pred maturitou, by si niektorí radi polepšili. Držal som už v rukách ospravedlnenky typu "Prosím o ospravedlnenie z dôvodu doobedných prác a poobednej návštevy autoškoly", ktoré si žiak podpísal sám, oveľa bežnejšou školskou praxou je na podobnú činnosť pýtať potvrdenie rodičov ("Prajete si, aby sa syn ospravedlňoval sám po dovŕšení osemnásteho roku života?").

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto má filipa a guráž sa menom rodičov podpisuje aj v šestnástich, komu čosi z toho chýba, pozná syna, ktorý mu rád za dvacku do slovníka otlačí razítko otca-kardiológa. Neúspešné sú akékoľvek pokusy o podpisovú byrokraciu, deti sú geniálnymi falzifikátormi, vedia ľubovoľne narábať s väzbou slovníkov a meniť poradie ospravedlneniek, alebo ich cenzúrovať.

Známe sú ďalšie taktiky ako "nedôveryhodný podpis + neodolateľný výstrih" a podobne. Študentská vynaliezavosť je pritom taká účinná, že jednu vyučovaciu hodinu je v triede dvadsaťpäť žiakov a ďalšiu úplne beztrestne len štrnásť. Rodičia sa pritom len málokedy čudujú, prečo ich syn robí každý polrok komisionálne skúšky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Porno a iný zakázaný materiál

"Keď budeš mať osemnásť, uvidíš, čo si nikdy nevidel", chválili sa mi ešte ako usmrkanému decku tí, ktorí pár rokov predtým všade roztrubovali, že odkedy majú desať môžu ísť s bicyklom na hlavnú cestu. A my sme im vždy závideli.

Pozrite sa na ale dnešnú mládež a pochopíte, čo je to vynaliezavosť. Rôznymi metódami ukrývajú do tajných zložiek svoje najnovšie pikantné obrázky, vymieňajú si filmy na cédečkách a označujú ich sami pre seba záhadnými písmenami. Časopisy, ktorých by v dnešnej nekomunistickej dobe mohlo byť hádam aj dostatok, už v obľube nie sú. A povedzte mi meno jedného mladíka, ktorý na stránkach s erotickým obsahom klikne na "Mám menej ako 18 rokov" a následne opustí stránku. Na chatoch sa dozviete dokonca i to, že niektorí potrebujú prezervatívy už v čase, keď ich škola len učí, na čo taká vec slúži.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Uznanie a akceptácia

V osemnástke by sa podľa zaužívaných mýtov mali človeku roztvoriť brány s možnosťami. Zmluvy napriek tomu podpisujem od pätnástich (predtým podpisoval brat a ja som potom písal články pod jeho menom) a odvtedy i pracujem. S akceptáciou sa nič nezmenilo, kto ma mal za adolescenta, ten mi cumlík do úst bude tlačiť i naďalej, kto ma vnímal svojbytne, ten filter na okuliaroch s príchodom osemnástky rozhodne nevymení.

Akurát, že môžem voliť a šoférovať. Menšie zlo som volil i doteraz a vo veci parlamentu či prezidenta to už celé desaťročie aj tak u nás o inom nebýva. Jazdenie na aute? Zatiaľ žiadne nevlastním a ešte dlho ani nebudem. Tak ma ten problém vôbec netrápi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď niekoho zabijete ešte skôr ako dovŕšite osemnásty rok života, dostanete len polovičný trest, ak máte menej ako päťnásť, s najväčšou pravdepodobnosťou výjdete relatívne naprázdno. Napriek tomu môžete ako dieťa robiť relatívne všetko, čo vám zíde na um. Veta "Detstvo je najkrajším obdobím života" tak platí hneď dvakrát. Nulová zodpovednosť, žiadne tresty a pritom takmer neobmedzené práva...

Tomáš Ulej

Tomáš Ulej

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  0x

(bývalý) novinár, aforista, autor článkov a textov, zakladateľ Zlatého fondu denníka SME. Do SME pravidelne píšem stĺpčeky Listy z Webu Zoznam autorových rubrík:  AktuálneTechnológieVoľný štýlSurfujemZaujímavostiSlovenčinaSpamDojmy z čítaniaPoéziaZvukMiniatúryPríbehy z veľkej BratislavySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu