Pri internetových ponukách práce zaplatíte najmä za naivitu

Autor: Tomáš Ulej | 12.9.2005 o 19:29 | Karma článku: 13,32 | Prečítané:  14296x

Bombastické pracovné ponuky zaplavujú internet dennodenne – nastúpte ihneď, stačí vám telefón a počítač s internetom. Nikto vám nebude striktne určovať pracovný čas, kontrolovať či naozaj pracujete, nútiť odrábať nadčasy a vyberať dovolenku. Nepotrebujete žiadne skúsenosti, prax v odbore je pasé - schopný človek sa uchytí kdekoľvek. K tomu ako odmena za minimálnu námahu päťdesaťtisícový plat („Záleží však iba na vás...“). Má to jediný háčik, na úvod treba zaplatiť aj niekoľko tisíc a nikto nevie, čo bude potom.

Podobných systémov je na internete neúrekom. Lákajú ľudí vidinou rýchleho zbohatnutia, v skutočnosti je celý biznis spoločnosti založený na úvodných poplatkoch, ktoré sa vyberajú za štartovacie balíčky, informačné materiály a podobne. Činnosť každého z členov je potom v štýle pyramídy založená na hľadaní ďalších obetí.Zahral som sa na zúfalého hľadača práce a vyskúšal sa prihlásiť v Online Business system - spoločnosti, ktorá svoj recept na zbohatnutie na internete propaguje hádam najviac.

Online business system – zbohatnite od večera do rána

„Toto je Vaša príležitosť zarobiť 5, 10, 20, 30 alebo 50.000 mesačne prácou z domova. Pýtate sa, ako je to všetko možné? Predovšetkým vďaka dnešným technológiam, ako je Internet a vyspelá telekomunikácia.“

Na stránke www.pracadoma.sk/jpobs/ (za lomitkom je meno konkretného dílera) ma ovanul jazyk dokonalosti, zhustené psychologické pôsobenie na každého, kto je v núdzi. Mladý študent sa stal bohatým, krajčírka už nikdy nemusí šiť. Zarábať peniaze vďaka internetu nebolo nikdy také jednoduché....
„V OBS používame silu overených stratégií, ktoré Vám poskytnú osvedčený systém práce z domu.“

Ťažké neuveriť takýmto silným výzvam. Chcete vedieť viac? Vyplňte formulár, nutný je e-mail, najlepšie aj telefónne číslo.

Najbližších niekoľko dní vám do schránky budú chodiť maily informujúce o úžasnej pracovnej ponuke, ktorú nemožno odmietnuť. "Máte správne načasovanie", len čím viac zapôsobiť, zaujať a presvedčiť. Rečí je tu neúrekom, nikde na stránke však nenájdete zmienku o tom, čo konkrétne budete robiť.

Ak chcete vedieť viac, musíte si kúpiť Rozhodovací balíček za 590 SK, bude v ňom všetko o vašej budúcej práci. Čo budete robiť, akým spôsobom vám budú vyplácane zisky a tak podobne. Na balíček je 14-dňová záruka vrátenia peňazí.

O pár dní balík príde. Tlačený manuál pozostáva z trinástich stránok plných čísel, percent, všetko minimálne šestnástkovým písmom. Reálne sa dozviete málo – podnikať budete v oblasti wellness, cez internet budete predávať prípravky spoločnosti Herbalife. A už len prázdne reči: trh je to vraj veľmi perspektívny – neustále sa spomína, že je najrýchlejšie rastúcim, najvýnosnejším, najžiadanejším... Nasledujú reklamne ladené vety a uistenia, že ste práve urobili najlepšie životné rozhodnutie.

Pribalená videokazeta je, v obraze a farbe, tridsať minútovým aktom vymývania vášho mozgu. Rodiny a deti, ich šťastné príbehy. Tváre ľudí, ktorí pri pár hodinách práce denne zarábajú desiatky tisíc korún mesačne. Môžu si dovoliť cestovať, spoznávať svet. Z výpovedí okrem iného páchne ešte aj mamonárstvo, zjavne to má celé pôsobiť tak, že na skvelých zárobkoch je postavené šťastie každej rodiny.


Celá rodina je šťastná, s OBS sa človek má mať kráľovsky.


Nikde teda žiadne (a keď nejaké, tak len kusé) informácie o tom, čo budete robiť. Žiadne návody ako sa to sľubovalo na stránkach. Posledná šanca dozvedieť sa viac je váš poradca. Aj keď z českého čísla, zavolá vám sám, dopredu sa ohlási a povie, že váš telefonát bude trvať desať minút. Prečíta reklamné slogany spoločnosti a informuje o najdôležitejšej veci - ak chcete začať, musíte si ešte za 6390 SK objednať Podnikateľskú súpravu.

Na čo som platil 600 SK?, pomyslí si rozčúlený zákazník. Dočká sa iba ubezpečenia, že po objednaní tohto balíka sa už bude môcť pustiť do práce.

Má obsahovať registračné formuláre, manuály, dve videá - kompenzačný systém, marketingový plán, školiaci systém a podobne. Všetko potrebné. Treba byť realista - všetko to nebude. Zrejme neskôr bude ešte treba za ďalšie tisícky prístupové heslá do systému, sieť kontaktov a podobne.

Spoločnosť umne využije propagáciu, naláka jednotlivcov a potom z nich vypumpuje peniaze. Svedčia o tom výpovede ľudí - napríklad i táto diskusia. Ak sa aj nakoniec k skutočnému zárobku dostanete, alebo len budete na tento systém lákať ďalších ľudí, alebo vaše ďalšie zisky budú podmienené vysokými nenávratnými investíciami na začiatku.

Prečo je takáto ponuka práce pochybná? Ako rozpoznať neserióznosť?

Online Business System je len kvapkou v mori pochybných spoločností na internete. Tu je niekoľko rád ako ich rozpoznať.

  • Chodenie okolo horúcej kaše (sociálne inžinierstvo) - Tento tón môžete poznať z reklamy - neustále sa dookola opakujú tie isté výhody toho istého produktu. Štýl textu je obsiahly, ľahko čitateľný, často ešte aj graficky členený, aby čo najlepšie upútal pozornosť. Nie všetky použité argumenty sú objektívne, skôr sa dá o takom texte usúdiť, že je umným pospájaním domnienok, poloprávd a zavádzajúcich výrokov.
    Každý seriózny zamestnávateľ vyberá zatiaľ u nás zamestnanca - naopak to nefunguje. Nemá preto pre neho na trhu práce cenu nadmieru predávať sám seba, skôr chce čo najstručnejšie svoje predstavy ponúknuť záujemcom a sám si ich potom pretriediť. Nenapíše o ponúkanej práci trojstranový "sloh" v ktorom dokopy nenájdete nič podstatné, ale svoje predstavy definuje skôr stručne, presne a jasne.
  • Platiť, objednávať - každá senzačná ponuka práce na internete má zväčša svoje ale v podobe platenia, objednávania produktov a podobne - často tento krok dokáže i celkom dôveryhodne vyargumentovať. Lenže ani tu základná logika nepustí - zamestnanec odvádza prácu, za ktorú mu platí zamestnávateľ, je nelogické aby sa to, čo i len jeden krát vymenilo. Akákoľvek práca ktorá od vás vyžaduje na úvod akýkoľvek poplatok takmer isto zaváňa podvodom.
  • Prehnane dobrá ponuka - Nemáte žiadnu prax, vysokú školu a niekto, kto vás ani nepozná vám ponúka 50 a viac tisíc korún? Približne toľko dnes zarobia najlepšie platení zamestnanci, myslíte si, že je reálne aby niekto začínal takýmto platom?
  • Isté druhy činnosti - Prepisovanie a kopírovanie textov, kopírovanie diskiet, navliekanie korálok, lepenie obálok - všetky tieto činnosti uvedené ako náplň práce sú podozrivé. Väčšinu z nich by v prípade potreby vedel nahradiť stroj alebo pracovník priamo v sídle firmy, je nelogické, aby ich robili ľudia zvonka. Skôr sa predpokladá, že tákato jednoduchá pracovná činnosť vzbudí záujem u širokých más.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdoš už vie, ktoré stíhačky chce pre Slovensko

Ponuku na kúpu stíhačiek F-16 za 2,91 miliardy schválil americký kongres.

Píše Jaroslav Naď

Výber supersonikov podľa SNS

Síce netransparentne, ale aspoň na smiech.


Už ste čítali?