reklama

O prispievateľských krízach

Zo starého weblogu "Vôbec nemám dobré obdobie a som rád, že vládzem písať pre zamestnávateľa" napísal pred rokom Marián Jaslovský vo svojom blogu. Marián je, popri nás amatéroch, profesionál nad profesionálov a predsa mu dobre rozumiem. Laco Hruška sa zase sťažuje: "...Nemám chuť, náladu, motiváciu. Je to nedostatkom času alebo proste niet o čom písať? Zbavujem sa návyku blogovať?"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Prvý krát publikované na stránkach osobného weblogu na adrese tomas.disk.sk dňa 15.8.2004

Pisateľských kríz som zažil asi toľko, koľko som v živote popísal článkov. Podľa mojej teórie je prispievateľstva krízavýsostným prejavom dobre vyvinutej sebareflexie. Čo robím, zrejmenerobím najlepšie ako by sa dalo. Človek píšuci na kusy a kilá sa spodobným problémom nikdy nestretne. Kto nepíše pre množstvo a peniaze,toho deň je krízami doslova posiaty. Moje krízy väčšinou začínajú kvôli týmto štyrom dôvodom a zároveň do nich väčšinou aj ústia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  1. Čo píšem je slabým odvarom toho, čo chcem napísať
    (príznaky: ťažké formulovanie viet, nútený a veľmi zložitý štýl vyjadrovania myšlienok, články nemajú priamo líniu, ťažko sa v nich hľadá bližší a jasnejší zmysel, slová strácajú pôvodný význam a články rovnako, nasledujú depresie, stavy hnevu...).

  2. Čo ja píšem je niečo celkom iné, ako ľudia po mne čítajú
    (príznaky: mnoho kritiky, nepochopenia, diskusie sa plnia nadávkami, pokazené dni, chuť kopať do steny a počítačov, u niektorých naopak stav letargie veľmi podobný dôsledkom užitia omamných a psychotropných látok, depresie)

  3. Veľmi chcem písať, lenže niet o čom...
    (klasická choroba uhorkovej sezóny, príznaky vysvetľuje najlepšie tento článok na Lupe)

  4. Osobné problémy

Ak krízu spôsobí napr. bod číslo jedna, zväčša ho pri ďalších pokusoch niečo zo seba vypudiť sprevádza i dvojka a podobne. Väčšina dlhších kríz začína a končí bodom číslo štyri.

Riešenie krízy

Chuť všetko zahodiť je vlastná pre všetky krízy. Spočíva v tom, ženadobudnete pocit, že nemáte komu čo povedať. Ďalšie prispievanie v takomto stave nie je možné. Rýchle a spoľahlivé riešenie pritomneexistuje. Sú tri skupiny ľudí, ktorí z depiek pomáhajú:

  • zadávateľ článku - môže pomôcť tlačením, vydieraním a hrubosťou.

  • niekto z odbornej verejnosti, kto vaše články číta a veľmi ochotne v príhodnej chvíli povie, že ich miluje, zbožňuje a že keby nie manželky, hádam i s nimi spáva

  • niekto z oblasti osobného života, väčšinou priateľka, manželka, milenka a podobne - síce vás o vašej novinárskej dokonalosti nepresvedčí, no z depresívnych stavov určite pomôže.

Ako ale vravím, kríza nie je prejavom malosti, alebo veľkosti. Pokiaľ zažívame krízy my - chvála bohu a šťastie pre svet. Keď začnú ku krízam spieť i naše články, chráň nás všetkých pán boh. Tento článok autor napísal v kríze - v snahe o únik.

Tomáš Ulej

Tomáš Ulej

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  0x

(bývalý) novinár, aforista, autor článkov a textov, zakladateľ Zlatého fondu denníka SME. Do SME pravidelne píšem stĺpčeky Listy z Webu Zoznam autorových rubrík:  AktuálneTechnológieVoľný štýlSurfujemZaujímavostiSlovenčinaSpamDojmy z čítaniaPoéziaZvukMiniatúryPríbehy z veľkej BratislavySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu